Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/energena/domains/hortiled.lt/public_html/www/Ip/Request.php:265array_key_exists(): Using array_key_exists() on objects is deprecated. Use isset() or property_exists() instead in /home/energena/domains/hortiled.lt/public_html/www/Ip/Internal/Translations/JsonLoader.php:48array_key_exists(): Using array_key_exists() on objects is deprecated. Use isset() or property_exists() instead in /home/energena/domains/hortiled.lt/public_html/www/Ip/Internal/Translations/JsonLoader.php:48assert(): Calling assert() with a string argument is deprecated in /home/energena/domains/hortiled.lt/public_html/www/Ip/Internal/Revision.php:44 TOP mitai apie LED apšvietimą augalams

TOP mitai apie LED apšvietimą augalams

LED technologija augalams – nauja, ekonomiška ir progresyvi, tačiau teisingas jos taikymas reikalauja atitinkamų biologijos ir technologijų žinių. Dėl žinių trūkumo, ar ne visuomet teisingo jų interpretavimo, LED yra apsupti eilės mitų. Šie ne visuomet yra klaidingi, todėl HORTILED išrinko aktualiausius ir nori pasidalinti su jumis: 

1. LED beveik nekaista, todėl juos galima kabinti arti augalo.
Ir taip, ir ne.

Naujausios LED ir aukšto slėgio (HPS) lempos pasižymi aukštu elektros energijos konversijos į augalui naudingą fotosintetiškai aktyvią spinduliuotę koeficientu (1,6-1,7 µmol J-1), tačiau dalis energijos vis tiek virsta šiluma. Svarūs skirtumai yra keli. Visų pirma, LED, priešingai nei HPS neskleidžia ar skleidžia tik labai mažai artimosios infraraudonos spinduliuotės (NIR; 700-3000nm), kuri pasiekia augalus kaip šiluma, o ne energija fotosintezei. Taip pat, HPS lempų atveju, šiluma sklinda spinduline kryptimi link augalų, o LED skleidžia tik labai nedaug šilumos spinduline kryptimi ir nekaitina augalo, todėl juos galima kabinti arti augalų. Ši jų savybė itin svarbi auginant augalus uždarose patalpose, ar „augalų fabrikuose“ (angl. plant factory), kur atstumas tarp augalo ir šviesos šaltinio yra ribotas. Tačiau, būkite atsargūs! Sekite gamintojo informaciją ir atsižvelgiant į šviestuvo galią, emituojamą šviesos srautą, kabinkite šviestuvus atitinkamu atstumu nuo augalo.

Svarbi ir kita mito pusė. LED nekaitina augalų, tačiau kaista patys! Štai kodėl yra svarbi tinkama, efektyvi aušinimo sistema: šilumos pernaša per radiatorių, aušinimas ventiliatoriais ar vandeniu – būtina LED šviestuvo dalis. Jos nesant, diodai kaista, kas paspartina degradacijos procesus. LED tarnavimo laikas – tai laikas, per kurį LED emituojamas šviesos srautas sumažėja iki 70% nuo pradinio emituojamo šviesos srauto. Esant tinkamai aušinimo sistemai, LED tarnavimo laikas yra apie 50000 valandų, tačiau nesant tinkamo aušinimo, šis laikas sutrumpėja šimtus kartų.

2. LED tarnaus amžinai
Ne, bet tiesos yra.

Nieko nėra amžino, ypač technologijose! Nors LED lemputė ir galėtų šviesti itin ilgą laiko tarpą, kaip aukščiau minėjome, LED tarnavimo laikas yra vertinamas kaip laikas, per kurį LED emituojamas šviesos srautas sumažėja iki 70% nuo pradinio emituojamo šviesos srauto. Vidutinį tarnavimo laiką gamintojai deklaruoja ~ 50 000 val. Tai reiškia, kad apšviečiant augalus 16 val. kasdien, LED tarnaus apie 8-9 metus. Teoriškai, praėjus deklaruotam laikui, LED vis dar švies, tačiau mažesniu intensyvumu. Praktiškai – šis tarnavimo laikas taikomas tik pačiam šviestukui ir priklauso nuo šviestuvo konstrukcijos, aušinimo, elektronikos ir kitų technologinių sprendimų.

3. 90 W LED pakeičia 400-600 W HPS lempas
Ne.

Šis mitas kilo eskaluojant LED technologijos ekonomiškumą pasirodžius pirmosioms LED lempoms, skirtoms augalams. Visgi, nei tuomet, nei dabar, išaugus LED galiai ir tobulėjant šviestuvo konstrukcijai, tokio efektyvumo nėra pasiekta. Apžvelgus LED ir HPS šviestuvų, esančių rinkoje rodiklius, galima teigti, kad 400 W aukšto slėgio natrio lempos skleidžiamą fotosintetiškai aktyvią šviesą (PPF) atitiks 180-200 W LED šviestuvas. Visgi, LED lempų augalams technologinis lygmuo yra labai nevieningas, todėl būtinai teiraukitės šios informacijos savo tiekėjo. Jau visuotinai priimta, kad LED šviestuvų, skirtų augalams, efektyvumas yra vertinamas µmol J-1, o ne vatais. Apie tai plačiau pasakojome čia: http://hortiled.lt/led-sviestuvu-galia-slypi-ne-tik-vatuose-kaip-issirinkti-tinkamiausia-/

4. Mėlynos šviesos reikia augimui, o raudonos žydėjimui
Ne taip!

Šis mitas yra visiškai supainiota teisinga informacija. O teiginiai, kad nežydintiems augalams pakanka mėlynos šviesos yra visiška netiesa! Augalo apšvietimo pagrindą sudaro raudona šviesa – apie 80% bendro šviesos srauto. Augalai galėtų augti ir vien po raudona šviesa, tačiau būtų ištįsę, gležni. Mėlynos šviesos reikia efektyviai fotosintezei, lapų ploto suformavimui, biomasės sukaupimui, be mėlynos šviesos augalai neformuos šakniavaisio, vaisiai bus smulkesni. Taigi, vegetatyviniam augimui reikalingas raudonos ir mėlynos šviesos balansas, o normaliam žydėjimui papildomai dar reikalinga tolimoji raudona šviesa.

5. Žalia šviesa yra augalams nereikalinga, todėl naudojant tik raudonus ir mėlynus LED nešvaistoma energija
Ne.

Šis mitas kilo apjungiant du kitus teiginius apie šviesą. Remiantis mokykloje įgytomis fizikos žiniomis, galime teigti, kad augalai yra žali, nes jie atspindi žalią šviesą. Tiesos yra, tačiau tai nereiškia, kad augalams žalia šviesa nereikalinga – ji augalo yra įsisavinama net geriau, nei kitų spalvų šviesa. Visgi, pasirodžius pirmiesiems LED buvo deklaruojama, kad parenkant savitus bangų ilgius net dešimčių nanometrų tikslumu, galima sukomponuoti apšvietimo spektrą tik iš tų šviesos bangos ilgių, kuriuos sugeria augalų šviesos receptoriai. Taip paskatinami augalo gyvybiniai procesai ir sutaupoma energijos. Visgi, su laiku požiūris pasikeitė. Žvelgiant į augalą, kaip į visumą, įrodyta, kad žalia šviesa yra svarbi, nes ji patenka giliau į lapijos vidų, kur neprasiskverbia raudona ir mėlyna šviesa (ši efektyviai sugeriama viršutinių lapų). Taigi, nedidelis srautas žalios šviesos paskatina augimą ir vystymąsi. Šiltnamyje, kur augalus greta raudonai-mėlynų LED pasiekia ir natūrali LED šviesa, žalios, geltonos, violetinės šviesos spalvų trūkumas yra iš dalies kompensuojamas. Tačiau uždarose auginimo patalpose augalų apšvietimui būtinas platus, spalvingas spektras.

Turite klausimų ar dvejonių dėl LED apšvietimo?
Susisiekite su HORTILED profesionalų komanda, padėsime ir patarsime. 

 

Susisiekite

Sudomino LED šviestuvai?

Susisiekite