Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/energena/domains/hortiled.lt/public_html/www/Ip/Request.php:265array_key_exists(): Using array_key_exists() on objects is deprecated. Use isset() or property_exists() instead in /home/energena/domains/hortiled.lt/public_html/www/Ip/Internal/Translations/JsonLoader.php:48array_key_exists(): Using array_key_exists() on objects is deprecated. Use isset() or property_exists() instead in /home/energena/domains/hortiled.lt/public_html/www/Ip/Internal/Translations/JsonLoader.php:48assert(): Calling assert() with a string argument is deprecated in /home/energena/domains/hortiled.lt/public_html/www/Ip/Internal/Revision.php:44 Kad daigeliai pavasarį netįstų

Kad daigeliai pavasarį netįstų

Pirmieji skaistesni pavasario saulės spinduliai jau pažadino daržininkus ir mėgėjus sėjai. Vasarį, kovo pradžioje pasėti daigeliai – itin jautrūs ir reiklūs šviesai. Tad ką daryti, kad daigai ne tįstų gležni, o augtų tvirti?

Jei profesionalūs augintojai ir žino visas kokybiško daigo paslaptis, auginant pomidorų, paprikų bei kitų daržovių daigus namuose iškyla daug klausimų ir abejonių.

Tik sėklai sudygus, daigas jau reaguoja į jį pasiekiančią šviesą. Jei šviesos trūksta, sėjinuko stiebo ląstelės tįsta, ilgėja, keldamos skilčialapius ir pirmąjį tikrą lapelį kuo arčiau šviesos – energijos, gyvybės šaltinio. To pasekoje išauga gležni, plonastiebiai daigai. Tačiau nutinka ir taip, kad daigams šviesos trūkumo požymiai pasireiškia net ant šviesiausios palangės ar naudojant papildomą apšvietimą: pomidorai tįsta, o saldžiosios paprikos tarsi apmiršta ir ištisomis savaitėmis nebeauga…

Čia reikėtų prisiminti, kad augalų augimą ir vystymąsi lemia ne tik šviesa, bet ir kiti veiksniai: aplinkos temperatūra, mineralinė mityba ir kt., o tvirtą, sveiką ir produktyvų daigą išauginti padės tik teisingas šių veiksnių balansas. Štai keli paprasti, tačiau itin svarbūs dėsningumai:

  • Svarbu ne tik šviesos intensyvumas, bet ir trukmė! Daigui, kaip ir derančiam augalui šiltnamyje, yra svarbus suminis jį pasiekiančios šviesos kiekis. Jei augalą ant palangės pasiekia intensyvi natūrali šviesa tik keletą valandų per parą, to nepakaks kompaktiškam augimui ir tvirtai šaknų sistemai suformuoti. Tokiu atveju, rekomenduotume įjungti papildomą dirbtinį apšvietimą tuo laiku, kai augalus pasiekia mažiau intensyvi natūrali šviesa. O pavasarį juk būna tokių dienų, kai saulė ir visai nepasirodo! Daržovių ar dekoratyvinių augalų daigams, priklausomai nuo jų rūšies rekomenduojamas ~16-18 h fotoperiodas, 200 – 300 µmol m-2 s-1 šviesos srautas arba 8-14 mol m-2 per dieną suminis šviesos kiekis. 
  • Kuo šilčiau, tuo daugiau augalui reikia šviesos! Ant šviesios, tačiau peršiltos palangės daigai tįs, ypač, jei dienos ir nakties temperatūra nesiskiria, t.y. jei bus šilta tamsiuoju paros laiku. Optimali daigams yra 21/17°C laipsnių dienos/nakties temperatūra. Jei patalpoje pernelyg šilta ir temperatūros negalite sumažinti, tuomet reikia papildomo ar intensyvesnio apšvietimo. Atminkite, fotoperiodas ir termoperiodas augalams turi sutapti: šviesiuoju paros metu patalpoje temperatūra turi būti aukštesnė, o tamsos ir ramybės periodu - naktį – žemesnė. 
  • Šviesos kokybė yra ne mažiau svarbi nei kiekybė! Saulė yra universalus šviesos šaltinis augalams ir patenkina visus jų poreikius. O štai dirbtinį šviesos šaltinį augintojas turi rinktis atidžiai. Buitinės lemputės augalų apšvietimui nėra pritaikytos. Kaitrinės lemputės skleidžia daugiau šilumos, nei augalams suprantamos fotosintetiškai aktyvios spinduliuotės (FAS), tad daigų apšvietimui netiks. Liuminiscencinės ar šviesą emituojančių diodų (LED) lempos, skleidžiančios šiltą baltą šviesą, spektre turi permažai mėlynos šviesos, kuri yra svarbiausia stabdant perteklinį daigų tįsimą. Šaltą baltą šviesą skleidžiantys šviesos šaltiniai daigams papildomai apšviesti tiks tik trumpą laiką: juose mėlynųjų šviesos spindulių yra perdaug, todėl slopina daigo augimą ir vystymąsi, o šie augimu ir produktyvumu atsiliks net ir persodinti į šiltnamį. Dar daugiau, gyvenamųjų patalpų apšvietimui skirtos lempos skleidžia tik nedidelį srautą FAS šviesos. Hortiled rekomenduoja augintojams rinktis augalų apšvietimui skirtas lempas ir būtinai konsultuotis su jų tiekėju ar gamintoju apie teisingą lempų panaudojimą: paskirtį, kabinimo aukštį/skleidžiamą šviesos srautą. 
  • Augalams naktį taip pat reikia ilsėtis! Nekart esame sulaukę klausimo, ar šviesos trūkumą dieną galima kompensuoti įjungiant dirbtinį apšvietimą nakčiai (pvz. pasinaudojant ekonomiškesniu elektros energijos nakties tarifu). Nors suminis šviesos kiekis, pasiekiantis augalus per parą ir padidėtų, šito nerekomenduojame. Augalams taip pat reikia ramybės periodo! Dar daugiau,- šviesos trukmė augalams yra signalas, lemiantis vystymosi procesus, tad apšviesdami juo kiaurą parą sutrikdysime jų „vidinį laikrodį“! 
  • Nepamirškite ir maitinamųjų medžiagų! Šviesa teikia energiją fotosintezei, tačiau sėkmingam augimui, vystymuisi augalams taip pat reikia maitinamųjų medžiagų, azoto, fosforo, kalio, kitų mikro- bei makro- elementų. Jei šviesa ir temperatūra subalansuotos, tuomet daigai gali tįsti, jei substrate trūksta šių medžiagų ir daigus reikia papildomai patręšti organinėmis ar mineralinėmis trąšomis.

Hortiled linki jums tvirtų daigų, lemsiančių gausų vasaros žydėjimą ir derlių! O jei turite klausimų, abejonių – mes visuomet pasiruošę patarti, įvertinti ir parinkti teisingą apšvietimą Jūsų augalams.

Daugiau informacijos:
+370 37 280704
info@hortiled.lt

Susisiekite

Sudomino LED šviestuvai?

Susisiekite